3 Barış Akademisyeni'ne 1 yıl 3 ay hapis cezası

 
Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıkları için yargılanan akademisyenlerden 3 isim hakkında karar çıktı. Akademisyenler Ayda Rona Aylin Altıbay Cingöz, İzzettin Önder ve Ezgi Pınar’a, “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

...“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 10 akademisyen İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. İlk olarak İstanbul Üniversitesi’nden Ayda Rona Aylin Altıbay Cingöz’ün duruşması görüldü. Cingöz’ün hazır bulunduğu duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasını okudu. Mütalaada, bildiri her ne kadar internet üzerinden imzaya açılmış ise de amacın “örgütün düşüncelerinin yayılması” olarak gösterildi. Mütalaada, katliam, işgal gibi kelimelerin özellikle seçildiğini ifade etti. Savcı, bildiride devletin tek muhatap alınmasını da eleştirdi.

Mezopotamya Ajansının (MA) haberine göre, Mütalaada savcı, Cingöz’ün “örgüt propagandası yapma” iddiasıyla cezalandırılmasını istedi.

Mütalaaya karşı avukat Arın Gül Yeniaras savunma yaptı. Aras, müvekkili hakkında beraat talebinde bulundu.

Ardından mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi. Mahkeme heyeti kararında “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 1 yıl, basın yayın yoluyla işlendiğinden yarı oranında artırım yapılarak 1 yıl 6 ay, sanığın duruşmadaki iyi halini göz önüne alarak cezayı 1 yıl 3 aya indirdi.

Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

ÖNDER: İNSANLAR ÖLMESİN DİYE İMZALADIM

Cingöz’ün görülen duruşmasının ardından İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. İzzettin Önder hakim karşısına çıktı. Yapılan kimlik tespitinin ardından savcı önceki duruşmada sunduğu esas hakkındaki mütalaasının aynı olduğunu belirterek, sanığın “örgüt propagandası yapmak” suçuyla cezalandırılmasını istedi.

Mütalaaya karşı söz alan Avukat Arın Gül Yeniaras, bildirinin “örgüt propagandası” kapsamında olmadığını dile getirerek, müvekkilinin beraat edilmesini istedi.

Prof. Dr. İzzettin Önder de, “51 yıldır kamu görevinde bulundum. Ben sadece insanların ölmemesi için bir bildiriyi imzaladım” ifadesinde bulundu.

Kararını açıklayan mahkeme, Önder’e “Örgüt propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası vererek, hükmün infazını geriye bıraktı.

FÜSUNUN DURUŞMASI ERTELENDİ

Yargılamalar Galatasaray Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zübeyde Füsun’un davası ile devam etti. Duruşmada savcı, esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti. Avukat Fikret İlkiz’in savunma için süre talep etmesini kabul eden mahkeme duruşmayı 4 Nisan’a erteledi.

KOVANKAYA BERAATİNİ TALEP ETTİ

Prof. Dr. Zübeyde Füsun’un davasının davasının arsından Yıldız Teknik Üniversitesi’nden ihraç edilen Araştırma Görevlisi İrfan Emre Kovankaya’nın duruşması görüldü. Kovankaya’nın hazır bulunduğu duruşma, kimlik tespiti ile başladı.

Kovankaya, bildiriyi ifade özgürlüğü kapsamında imzaladığını ifade ederek, beraat talebinde bulundu. Avukat Sevgi Epçeli Arslan da, dosyaların birleştirilmesini isteyerek, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosyanın istenmesini talep etti.

Savcı önceki duruşmada sunduğu mütalaasının tekrar ettiğini ifade etti. Avukatların ise mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talep etmesi üzerine mahkeme duruşmayı 9 Nisan’a erteledi.

‘İDDİANAME NİYET ÜZERİNE HAZIRLANMIŞ’

İstanbul Üniversitesi’nden ihraç edilen Araştırma Görevlisi Erhan Keleşoğlu’nun duruşması kimlik tespitiyle başladı. Yaptığı savunmada iddianamenin delilsiz ve mesnetsiz olduğunu söyleyen Keleşoğlu, “Savcı niyet üzerine iddianame hazırlamış. Hiçbir şekilde şiddeti savunmadım, örgüt propagandası yapmadım. Hakkımda derhal beraat talebinde bulunuyorum” dedi.

Keleşoğlu’nun savunması ardından savcı, bir önceki duruşmada sunduğu mütalaayı tekrar etti. Avukatların savunma için süre talep etmesi üzerine mahkeme duruşmayı 9 Nisan’a erteledi.

GARİP VE POLAT’IN DURUŞMASI ERTELENDİ

Kelleşoğlu’nun ardından Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde Yrd. Doç. Sharo İbrahim Garip’in duruşması görüldü. Prof. Garip, yurtdışında olduğu için duruşmaya katılmazken, avukatları duruşmada hazır bulundu. Savcının mütalaasına karşı avukatlar savunma yapmak için süre talep etti. Mahkeme duruşmayı 9 Nisan’a erteledi.

Sonraki duruşması ise, İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. Veli Polat’ın duruşması görüldü. Savcı, önceki duruşmadaki esas hakkındaki mütalaasını tekrarladı. Avukatların süre talep etmesi üzerine, duruşma 4 Nisan’a ertelendi.

1 YIL 3 AY CEZA

İstanbul Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç edilen Araştırma Görevlisi Ezgi Pınar’ın duruşmasına geçildi.

Pınar’ın hazır bulunduğu duruşma, kimlik tespiti ile başladı. İmza kampanyalarına katılmanın demokratik bir hak olduğunu ifade eden Pınar, “Ben, kütüphanede ders çalışıp, konforlu bir hayat içindeyken bu ülkenin sınırları içerisinde çocuk cenazeleri dolaplarda saklanıyor, kadınların cenazeleri sokak ortasında bekletiliyor. Ben bu nedenle bildiriyi imzaladım” dedi.

Bildirinin suç teşkil etmediğini dile getiren Pınar, beraat talebinde bulundu.

Avukatların savunmaları ardınsan savcı esas hakkında bir önceki duruşmada sunduğu mütalaasını tekrarladı. Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Pınar’a “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 1 yıl 3 ay ceza vererek, hükmün infazını geriye bıraktı.

İNGİLİZCE SAVUNMA YAPTI

Daha sonra Özyeğin Üniversitesi’nden Yrd. Do. Dr. Yasemin Gülsüm Acar, hakim karşısına çıktı. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada Acar İngilizce savunma yaptı. Savcının bir önceki duruşmada verdiği mütalaayı tekrar etmesi üzerine, avukatlar savunma için süre talebinde bulundu. Avukatların talebini kabul eden mahkeme, duruşmayı 4 Nisan’a erteledi.

SON DURUŞMA BENLİSOY’UN

Günün son duruşmasında ise, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Öğretim Görevlisi Dr. Stefo Benlisoy, hakim karşısına çıktı. Duruşmada savunma yapan Benlisoy, suçlamayı kabul etmediğini dile getirerek, “Bildiriyi ülkenin şiddet ve çatışma içerisine sürüklenmemesi için imzaladım. Şiddeti öven bir bildiriye imza atmam beklenemezdi. Her hangi bir suç unsuru taşıdığına inanmıyorum. Beraatimi talep ediyorum” diye konuştu.

Avukatların mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talep etmesi üzerine duruşma 6 Nisan’a ertelendi.

 

kaynak  birgün gazetesi

 
Tarih       : 24 Şubat 2018
 
 
  Anasayfa  |   Sohbet  |   Programcılar  |   Yayın Akışı  |   Radyomuz  |   Dj Ol  |   İletişim  |